زندگی نامه |‌ بانو زهرا زمردیان شهشهانى (همسر حسین شهشهانى)

اوان زندگی و تحصیلات

 بانو زهرا زمردیان در سال ۱۲۹۸ در خانواده ای اهل تقوا در تهران متولد شد .او بزرگترین فرزند خانم شوکت زمردیان و آقای محمد علی ساعتچی بود. بعد از اتمام تحصیلات ابتدایی در مدرسهُ شوکتیه برای تحصیلات متوسطه به مدرسهُ شمس المدارس تهران رفت و تحت نظر استادانی چون بدیع الزمان فروزانفر به تحصیل در رشته ادبیات پرداخت و در سال ۱۳۱٧ به دریافت گواهى نامه دوره دوم تحصیلات متوسطه از وزارت معارف، اوقاف و صنایع مستظرفه نایل گردید. سپس بانو زمردیان در هنرستان عالی بانوان تهران به تحصیل ادامه داد و در سال ١٣١٩ موفق به کسب گواهی نامه پایان تحصیلات دوره عملی در شعبه خیاطی از وزارت بازرگانی و پیشه و هنر شد. وی در این دوره شاگرد آقای هامبارسون طراح لباس فرانسوی بود.

همسر و فرزندان

بانو زمردیان بعد از اتمام تحصیلات با آقای سید حسین شهشهانی ازدواج کرد. آقای شهشهانی از قضات دانمشمند و صاحب منصبان ارشد وزارت دادگستری و دارای درجه اجتهاد در حقوق و فقه اسلامی بود. همسر بانو زمردیان با طی سلسله مراتب اداری به درجات عالی از جمله معاونت و کفالت وزارت کشور و دادگستری نایل گشت. او به کرّات مفتخر به دریافت احکام و نشان لیاقت از طرف شخص اول مملکت گردید و از همکاران مرحوم دکتر محمد مصدق بود.

بانو زهرا زمردیان دارای شش فرزند بود که اسامی آنها به ترتیب پروین بانو، پریوش بانو، زرین بانو، سید احمد، پریچهر بانو و شهلا می باشند. همه فرزندان بانو زمردیان دارای تحصیلات عالیه بوده و با مشاغل حرفه ای سالهاى متمادى در اجتماع خدمت کردند.

بعد از فوت موحوم سید حسین شهشهانی در سال ۱۳۴۰، بانو زمردیان با وجودی که هنوز در سنین جوانی بود، اما نقش مادری و پدری را برای تمام فرزندان یک تنه به عهده گرفت و مابقی سال های عمر خود را صرف تربیت، تحصیل و کمک به فرزندان خود نمود.

در زمان نوشتن این زندگینامه (مرداد ١٣٩٨) از بانو زمردیان دو فرزند در قید حیات می باشند. یکی آقای دکتر احمد شهشهانی استاد سابق دانشگاه تهران و دانشگاه ایالتى کالیفرنیا و دیگری خانم شهلا بانو شهشهانی حسابدار خبره است.

شیوهُ زندگی

علاوه بر تعلیم و تربیت و کمک به فرزندان خوب و مفید برای اجتماع، بانو زمردیان از خصایل و کمالات ویژه ای برخوردار بود که از جمله آن می توان به آرامش بخش بودن او، و صبر و محبت و متانت و فداکاری و مهمان نوازی او اشاره کرد.

وی کاملا مقید به رعایت احترام و ادب و داشتن نظم در انجام وظایف فرزندان هم در داخل منزل و هم در خارج از منزل بود. بانو زمردیان علاقه فراوانی به ادبیات و شعراى ایران از جمله سعدی، حافظ و مولوی و دیگر حکمای ایران داشت. او غالبا در مکالمات و محاورات روزمره خود از اشعار شاعران و حکایات پندآموز و جملات قصار استفاده فراوان می کرد.

بانو زمردیان غالبا از مهربانی و مهر و محبت و اهمیت اندیشه در زندگی انسان سخن می گفت و اشعاری مانند ابیات زیر همیشه ورد زبان ایشان بود:

از محبت خارها گل می شود

از محبت سرکه ها مل می شود

ای برادر تو همین اندیشه ای

مابقی ات استخوان و ریشه ای

بانو زهرا زمردیان همواره فرزندان خود و اطرافیان را به داشتن صبر و شکیبایی و تحمل در مقابل پست و بلند روزگار تشویق می کرد.

از دیگر ویژگی های بانو زهرا زمردیان کمک به فقرا و مستمندان و همچین داشتن روابط حسنه با همسایگان و اطرافیان بود. وی همواره تاکید فراوان به رعایت عدالت و انصاف داشت. او انسانى با ایمان، خداپرست، نیکو سخن و معتقد به پاداش برای نیکوکاران بود و معمولا اشعار نغز زیادی از شعراى ایران در حافظه داشت که  در سخنان خود به کار مى برد. از جمله این چند بیت، در خصوص نیکوکاری و مروت و مدارا، که به کرات از ایشان شنیده می شد.

تو نیکی میکن و در دجله انداز

که ایزد در بیابانت دهد باز

هر چه کنى، به خود کنى 

گر همه نیک و بد کنى

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرفست

با دوستان مروت، با دشمنان مدارا

سال‌هاى آخر

علاوه بر کمک فرزندان بازمانده، در سال هاى آخر دو بانوى  خدمتگزار مهربان از بانو زمردیان مواظب و مراقبت کردند، و لازم است  از بانوان میترا خسروى و زهره میرزائیان نام برد.

بانو زمردیان در طول مدت عمر پربار خود با مشکلات زیادی مواجه و متحمل مصائب فراوان  شد، اما با وجود تمام سختى هاى زندگی با آنها صبورانه به مبارزه پرداخت، و در زمان حیات پربار خود منشاء خیر و برکت و کمک برای  اعضاى خانواده و فامیل و اطرافیان بود.

آرامگاه

بانو زهرا زمردیان در روز جمعه ١٩ مرداد ١٣٩٧ رخت از جهان بربست، و در بهشت زهرا در قطعه ۶۶ ردیف ١٠١ شماره ٢ در کنار فرزند ارشد خود پروین بانو شهشهانى مدنى مدفون گردید. روان پاکش غریق رحمت الهى باد.

مدارک تحصیلى

ذیلاً تصویر مدارک تحصیلى بانو زهرا زمردیان شهشهانى را در چهار مرحله تحصیلى از ابتدایى به دورهُ اول متوسطه و دورهُ دوم متوسطه و مرحله نهایى تجربى، ضمن ارائه دو نمونه کارنامه تحصیلى براى آشنایى خوانندگان با فرم، نام، محل صدور و دیگر ویژگى هاى این مدارک در گذشته نشان داده شده است.